Публікації
Дискримінаційний пам’ятник рому
Не вщухають розмови навколо горезвісного пам’ятника рому-двірнику Ба більше, коментарі щодо нього поділились навпіл. Коментарі в соціальних мережах рясніють відкритою дискримінацією. А представники ромської громади намагаються раціонально пояснити, чому саме їх обурив цей пам’ятник.
Звинувачення, які лунають з уст «диванної сотні» з соціальних мереж, що ставлення активістів до пам’ятника – це зневага до професії двірника, не мають під собою ніякого підґрунтя. Наталія Козир (координаторка проектів БФ Розвиток) влучно проводить аналогію зі світовими типовими пам’ятниками. І дійсно, чи є світові пам’ятники двірнику, наприклад у Мадриді, Москві прикрасою для певної національності, тим більше меншини? Тільки в нашому мукачівському пам’ятнику, зазначено, що пам’ятник не просто двірнику, а рому-двірнику.
Андрій Горват (правозахисник, перекладач) будучи представником ромської громади, був вражений даною подією, і вважає, що цей пам’ятник не лише дискримінує, але і вбиває бажання будь-якої подальшої корисної діяльності. Він зазначив:
«Що роми лиш здатні на те, щоб замітати вулиц? Коли ми ходили до школи, нас лякали батьки, якщо не будете вчитися, то будете двірниками працювати. А зараз ми і отримали в нагороду цього пам’ятника»
Незважаючи на дійсно образливий монумент, Горват А. пропонує цивілізаційний шлях вирішення проблеми: або нехай міська влада конкретно назве особу, якій поставили пам’ятник і нагородить почесною грамотою, або ж замість віника поставлять той інструмент, з яким дійсно роми асоціюються.
На цьому наголошує і колишній староста, почесний барон Балог Олександр:
«Можна було б поставити людину із скрипкою, баяном, чи як ми плетемо корзини, але не людину з віником»
Він також наголошує, що міська влада навіть не запитала самих ромів, якого пам’ятника вони хочуть. А могла б так зробити, зібравши раду старійшин та лідерів табору.
Андрій Горват вважає, що встановлення пам’ятнику це вверх цинізму, так як не цього очікували роми. Вже понад півтора року в ромському таборі немає води:
«Майже два роки в ромському поселенні немає води. Отримуємо її ми через пластмасову трубу, вода через яку поступає двічі на добу. І багато жінок похилого віку, інваліди змушені долати пів кілометра, щоб набрати її. Нам не ця статуя потрібна, а вода. За ці гроші можна було провести водопостачання»
Але у скульптура Івана Броді зовсім інше бачення на цей рахунок.
Він впевнений, що роми мають радіти йому, бо «це можливо єдиний пам’ятник у світі ромам». І він правий, це єдиний пам’ятник рому, який дискримінує його як особистість та насміхається над ним. Якщо б ромську національність, чи бодай їх історію, хотіли уважити, то безперечно поставили б пам’ятник такого роду як у Німеччині, у Польщі, в Угорщині, на Волині. Та далі сам автор скульптури, вже намагається відійти від коментування, та перейти на суто творчу роботу майстра. Про що говорить:
«Я радо створю новий пам’ятник рому-музиканту, якщо знайдеться інший меценат. Пам’ятник рому-господарнику виглядає так, бо його так бачить теперішній меценат»
Цікаві слова самого митця Броді І. змушують задуматись: «Хай цей пам’ятник символізує дійсно чисте Мукачево, і щоб воно було чисте, в кінці кінців, від тих людей, які заважають нам жити». Постає цікаве запитання, а хто ці люди? Ясно, що це не пересічні мешканці Мукачева. Мова фактів, які навела Козир Наталія, говорить за інший прошарок населення:
1. Вперше ініціатива ромів по створенню Органу самоорганізації ромської громади четвертий місяць блокується владою. При цьому влада зухвало пропонує ромам вирішувати свої проблеми, натомість в реалії робить все, щоб вони не змогли цього роботи самостійно. Дайте вже ромам самим керувати своїм життям!
2. Закінчилась міська програма «Ромське населення 2012-2015 року», яка була формальна і переписувалася з року в рік. Ми подали документи і запропонували створити експертну робочу групу з самих ромів, які краще знають свої потреби. Вже є реальні напрацювання, які допоможуть поліпшити створення нової міської програми на 2015-2018 роки. Ми хотіли поділитися з ними. Але місцева влада дала письмову відповідь — нова ромська програма не на часі.
3.Ознайомтесь з десятками відповідей на інформаційні запити, які ми отримали від представників органів влади щодо питань життєдіяльності та підтримки ромів в рамках програми «Ромське населення 2012-2015». За 4 роки не було зроблено майже нічого.
“Давайте без цинізму – пам’ятник встановлений за декілька місяців перед виборами, це чергова подачка” , – додали ромські активісти.
Ірина Миронюк
Медіа-менеджерка
PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню працюють при підтримці програми “Рома України”, Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі центрів, основи та принципи роботи читайте на сайті www.legalspace.org в розділі “Посилення правових можливостей ромських громад”. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження», інших громадських, релігійних, політичних організацій та приватних осіб.